Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Chmura tagów
Newsletter
Damy Ci 5% rabatu jeśli przyłączysz się do nas i podasz adres e-mail. A my będziemy Cię informować o najlepszych nowościach i promocjach !
Jak wybrać domek ogrodowy dla dziecka 0
Jak wybrać domek ogrodowy dla dziecka

Jak wybrać domek ogrodowy dla dziecka

Dzieci obserwują dorosłych, podpatrują zachowania. Nieraz możemy usłyszeć: “a moja mama robi to tak…”. To naturalna faza w rozwoju – nauka ról i ich odtwarzanie. Zabawa w rodzinę, szkołę, dom – to codzienność kilkulatków. Obserwując swoje dzieci widzę, że jest to jeden z najdłużej trwających etapów i z każdym rokiem zmienia się. Raz górę bierze zabawa w szkołę czy przedszkole, innym razem w lekarza i szpital, a czasem dominuje rodzina. Jedno się nie zmienia – zawsze potrzebna jest jakaś przestrzeń, w której możliwa jest zabawa zaaranżowana tematycznie. Idealne do tego zadania są domki! Wszelakie. Plastikowe, drewniane. Które są lepsze? Które się sprawdzą i kiedy? Zobaczmy, jakie są zalety i wady poszczególnych opcji. 

Domki plastikowe

To chyba najbardziej popularna opcja w przypadku małych, przyblokowych ogródków czy tarasów. Argumenty na plus:

  1. cena – domek plastikowy zazwyczaj jest tańszy od drewnianego. Aspekt ekonomiczny ma znaczenie, a sama cena zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jakości wykonania, firmy (marki producenta), standardu wykończenia, wielkości domku a także wyposażenia w dodatkowe zabawki.
  2. konstrukcja domków jest łatwo demontowalna, co sprawia, że przenoszenie go w inne miejsce, czy np. przechowywanie poza sezonem jest łatwe i nie wymaga posiadania dodatkowej przestrzeni w postaci piwnicy czy szopy na narzędzia.
  3. bezpieczeństwo – konstrukcja domku jest stabilna. Dodatkowo wybierając egzemplarz dziecka zwracajmy baczną uwagę na idealne dopasowanie poszczególnych elementów do siebie. Plastik jest zazwyczaj zaokrąglony na krawędziach a ilość elementów potencjalnie niebezpiecznych jest zmniejszona do minimum. W ten sposób ryzyko uderzenia się przez dziecko spada niemal do zera.
  4. kolory – zazwyczaj mocne, intensywne – i co prawda mogą drażnić poczucie estetyki rodzica – niemniej dzieciom bardzo się podobają. Niestety nie zawsze taka kolorystyka idzie w parze z projektem ogrodu czy elewacji domu.
  5. wielkość może być plusem – plastikowe konstrukcje są różnej wielkości. Można je montować zarówno w malutkich, przydomowych ogródkach, jak i tarasach czy balkonach. 
  6. lekkość – zmontowany domek nie obciąża konstrukcji i łatwo go przesunąć w razie potrzeby, przenieść w inne miejsce. 
  7. domek plastikowy właściwie nie wymaga konserwacji, która w przypadku domku drewnianego bywa kosztowna (zakup farb czy impregnatów). Oczywiscie i plastik trzeba czyścić, ale wystarczy zazwyczaj woda z płynem i gotowe. 
  8. Duża ilość firm i modeli dostępnych na rynku sprawia, że wybór egzemplarza dla swojej pociechy nie jest trudny. 
  9. Plastikowe domki najczęściej stawiane są bezpośrednio na ziemi/tarasie – mogą być też nieduże, dzięki temu i kilkunastomiesięczne maluchy mogą swobodnie i komfortowo z nich korzystać. Ten plus może być też minusem – ale o tym dalej.

A jakie są minusy domków plastikowych? 

  1. konstrukcja bywa podatna na warunki atmosferyczne. Drewniany domek można pomalować ponownie, co sprawi, że będzie wyglądał, jak nowy – niestety z wyblakniętym plastikiem nie da się zrobić tego samego. Choć znowu – wraca tu poczucie estetyki dorosłych – nigdy nie zauważyłam by to przeszkadzało dzieciom. Rozwiązaniem na pewno będzie wybór domku, którego materiał jest odporny na promieniowanie UV – takie są np. w ofercie firm SMOBY, LITTLE TIKES, STEP2, FEBER, INUJSA.
  2. podatność na uszkodzenia mechaniczne jest też większa niż w przypadku solidnych konstrukcji drewnianych. Co więcej – gdy już ulegną uszkodzeniu – trudno je naprawić. Czasem jest to wręcz niemożliwe by jednocześnie zachować zasady bezpieczeństwa. 
  3. plastik się nagrzewa – i po kilku godzinach stania na słońcu zabawa wewnątrz domku może być wręcz niemożliwa. Warto zadbać o osłonę nad domkiem, która ograniczy oddziaływanie promieni słonecznych.
  4. wiek dziecka – warto zwrócić uwagę na ograniczenia wiekowe podawane przez producentów. Wiele modeli domków wielkością dostosowanych jest do maluszków 2-3 letnich, co powoduje, że starsze mają już sporo trudności by komfortowo się w nich bawić. Górna granica wieku to zazwyczaj ok. 5 lat – później dzieci są już zbyt wysokie by było im wygodnie bawić się w takim domku. 

 

 

Domki drewniane. 

Zacznijmy od plusów: 

  1. trwałość – to zdecydowany atut drewnianego domku. Materiał, który jest odpowiednio zakonserwowany, zabezpieczony przed zmiennymi warunkami pogodowymi będzie bardzo długo cieszyć małych użytkowników. Można też sięgnąć po domki z drewna cedrowego – to specjalny rodzaj z natury odporny na warunki atmosferyczne, wilgoć oraz zgniliznę drewna. 
  2. przyjazne dla otoczenia – wykonane z naturalnego materiału, jakim jest drewno – doskonale komponują się z przestrzenią ogrodu czy tarasu przydomowego. 
  3. domek możemy przemalowywać – w zależności od upodobań (i płci!) dziecka. Dzieciaki mogą nam w tym pomóc, dekorując go po swojemu – jest wtedy dodatkowa okazja do wspólnego spędzenia czasu. 
  4. korzystanie z takiego domku jest bezpieczne, bo podobnie jak plastikowy – ten także musi spełnić pewne kryteria by nadawał się do dziecięcych zabaw. Niemniej kupując egzemplarz dla swojej pociechy bacznie przyjrzyjmy się jakości wykończenia – bo poszczególne produkcje mogą się mocno różnić między sobą.  
  5. konstrukcja – zazwyczaj jest ciężka, dzięki czemu ryzyko przewrócenia się domku jest minimalne. Budowla jest stabilna i wytrzymała na czynniki atmosferyczne. 
  6. atrakcyjność – zdecydowanie są faworytem wśród starszych dzieciaków – bo po pierwsze zwykle są większe i taki 6-10 latek (nawet!) może swobodnie się w nim bawić. Po drugie nie są tak “dziecinne” i infantylne – co może mieć znaczenie dla starszych pociech. Plastik jednak kojarzy się z maluchami. Starszaki są gotowe na inne, “dorosłe” wyzwania. Te realistyczność drewnianych domków dodatkowo podnosi ich atrakcyjność w oczach dzieci. 
  7. możliwość aranżacji drewnianego domku jest znacznie większa niż plastikowego! Taki domek może być i bazą wojskową 10-latka i zamkiem 7-letniej księżniczki! Niewiele trzeba by takiej zmiany dokonać. Podczas gdy w plastikowym jest to niemal niemożliwe. 
  8. możliwość rozbudowy – domki drewniane można w zasadzie bez ograniczeń rozszerzać o kolejne elementy – mogą zatem rosnąć wraz z dzieckiem i jego potrzebami. Dodanie np. ścianki wspinaczkowej, dodatkowej huśtawki, kolejnego modułu z domkiem – pozwoli stworzyć np. zamek z dwoma wieżami a pomiędzy nimi sznurkowy most. Raju! I zabawa startuje na nowo!

Czy ta zakup drewnianego domku ma jakieś minusy? To zależy, ale decydując się na taki domek – musimy zwrócić uwagę na kilka elementów. Tak by dokonać świadomego wyboru:

  1. koszt – zazwyczaj kilkukrotnie wyższy niż zakup domku plastikowego. Ceny kształtują się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy – zależy oczywiście od wybranych opcji dodatkowych, wielkości samego domku (ilości zużytego materiału) i wykorzystanych produktów (rodzaj drewna i farby). 
  2. użyty materiał – może być wręcz decydujący w przypadku drewnianego domku – a nawet ten sam rodzaj drewna może się mocno różnić między sobą jakością obróbki. W domkach tzw. marketowych często widoczne są drzazgi i daleko im do bezpiecznych – szczególnie dla młodszych dzieci.
  3. konserwacja – aby domek długo służył, trzeba o niego dbać. Istotna jest regularna impregnacja i zabezpieczenie przed wilgocią. Czasem wystarczy tylko oczyszczenie, a czasem trzeba położyć nową warstwę farby czy impregnatu. To i koszt i czas, który musimy skalkulować. Działania te zależą oczywiście od rodzaju drewna z jakiego wykonany jest domek. 
  4. konstrukcja – co prawda drewniany domek jest stabilny, niemniej jego przenoszenie może oznaczać naruszenie konstrukcji. Zatem taki rodzaj domku nie jest polecany rodzinom, które chciałaby często zmieniać położenie tej zabawki. Dobrze jest wybrać jedno miejsce, gdzie domek stanie na stałe. 

Wiele lat temu – organizowanie przestrzeni zabaw dla dzieci w ogrodzie wymagało od rodziców nie lada kreatywności i czasu do przygotowania wymarzonych zabawek. Dziś można kupić gotowe konstrukcje i przy niewielkim nakładzie czasu przygotować fantastyczny plac zabaw. Mam nadzieję, że powyższe zestawienie plusów i minusów pozwoli wam dokonać świadomego wyboru. Jedno jest pewne – dla większości dzieci domek będzie miejscem długich zabaw przez kilka sezonów. 

Komentarze do wpisu (0)

Submit

infolinia:

infolinia: 632180600

» Informacje kontaktowe

więcej więcej
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium