Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Newsletter
Damy Ci 5% rabatu jeśli przyłączysz się do nas i podasz adres e-mail. A my będziemy Cię informować o najlepszych nowościach i promocjach !
Jak nauczyć dziecko zegara? 0
Jak nauczyć dziecko zegara?

Jak nauczyć dziecko zegara?

 

To tytułowe pytanie zadaje sobie każdy rodzic. Ileż to rzeczy byłoby łatwiejszych, gdyby dzieci posiadały wrodzoną umiejętność odczytywania czasu i co więcej - rozumiały jego upływ. Niestety - muszą się tego dopiero nauczyć. Spieszymy z pomocą i podpowiadamy, jak nauczyć dziecko zegara oraz które zabawki mogą być wsparciem w tym procesie. 

 

Kiedy zacząć naukę zegara? Jak najwcześniej! 

W wielu poradnikach dla rodziców można trafić na opinię, iż nauka godzin, zegara ma sens dopiero wtedy, gdy dziecko zna cyfry. My jednak radzimy by pojęcie czasu, pór dnia i powiązanych z nimi czynności wprowadzić znacznie wcześniej. Znajomość cyfr będzie ułatwieniem oczywiście, jednak jej brak nie stoi na przeszkodzie. Spokojnie można zacząć od wprowadzenia podziału dnia na dzień i noc i przyporządkowania im właściwych aktywności. Dzień można też uszczegółowić: rano, południe, wieczór - i dodatkowo pokazać dziecku czynności właściwe dla tych pór. Maluchy nie mają poczucia czasu, nie wiedzą jeszcze jak długo trwa godzina, ale potrafią zapamiętać, że mama odbiera je z przedszkola “po obiadku”. 

Taki podział dnia według określonych aktywności będzie stanowił świetny punkt wyjścia, by w kolejnym kroku przyporządkować im właściwe godziny. 

 

Jaką metodą uczyć dziecko zegara? Jedyną sprawdzoną - poprzez zabawę.  

I tu spieszymy z pomocą i podpowiadamy - co można wykorzystać, by nauka była ciekawa i przyjemna dla wszystkich. 

Zacznijmy od zakupu zegara. Na samym początku wystarczy jego bardzo podstawowa wersja. Często zegar jest umiejscowiony, jako jeden z elementów większej zabawki - tablicy manipulacyjnej czy kostki edukacyjnej. Tego typu zabawki są przeznaczone już dla rocznych maluszków - spełniają dużo więcej zadań - ale dzięki zegarom będą pomocne też w nauce czasu. 

Możemy też zakupić zegar w formie sortera lub puzzli - jak np. ten z firmy VIGA. Każda z godzin jest umiejscowiona na klocku o innym kształcie. Dziecko uczy się układać je we właściwych miejscach. Ćwiczy zdolności manipulacyjne. Poznaje nie tylko cyfry, godziny, ale uczy się dopasowywać kształty do właściwych miejsc. Zapamiętuje także poprawne umiejscowienie godzin. Ta konkretna zabawka ma także podział minutowy, którego będziemy uczyć malucha w ostatnim kroku. Nie ma obaw - zabawki firmy VIGA są bardzo wytrzymałe (a przy okazji pięknie wykonane) i nawet kilka pokoleń dzieciaków będzie mogło uczyć się czasu z jednego zegara. 

Kolejną świetną pomocą będzie gra edukacyjna “Mój zegar”. Świetna podczas kolejnego etapu nauki. Podczas gry dziecko może poznać nie tylko godziny, ale i pory roku, a nawet więcej! Gra przybliża też wszystkie aktywności, które wykonuje się w trakcie ich trwania! 

Gra jest przeznaczona dla dzieci od lat trzech. To dobry moment by rozpocząć z dzieckiem naukę planowania i zarządzania czasem. Jest okazja, opowiedzieć maluchowi o idealnych porach na posiłek oraz wyjaśnić dlaczego większość ludzi jest najbardziej aktywna zawodowo przed południem. 

Podobne zadanie podczas nauki zegara spełni gra “Która jest godzina”. Pomaga uczyć się odczytywania czasu poprzez kojarzenie różnych aktywności z konkretnymi porami dnia. 

Z czasem może się okazać, że dzieciaki są zainteresowane nie tylko czasem, jego upływem, ale także samym mechanizmem zegara. Nic tak nie motywuje do nauki odczytywania godzin, jak własnoręcznie stworzy zegar. Może to być np. taki ułożony z puzzli. Gotowy, będzie pięknie się prezentował na ścianie. 

Pomocny w wyjaśnieniu mechanizmu zegarów będzie zestaw od Clementoni - “Jak działa zegar?”. To zabawka dla dzieci od lat 8. Pozwala samodzielnie złożyć zegar i poznać zasady jego funkcjonowania. 

 

Nauka korzystania z zegara jest wpisana w program nauczania. Nie zawsze przebiega bezstresowo - nie zawsze szkoła zapewnia warunki do spokojnego przyswojenia tej umiejętności. Dlatego warto zadbać o ten aspekt już wcześniej i w domu, w komfortowy sposób zapoznać dziecko z czasem. Niestety żadna z metod nauki nie gwarantuje punktualności! Nad tym każdy musi popracować sam. Niektórym zajmuje to całe życie! 

Komentarze do wpisu (0)

Submit

infolinia:

infolinia: 632180600

» Informacje kontaktowe

więcej więcej
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium