Co to są zabawki Montessori 0
Co to są zabawki Montessori

Co to są zabawki Montessori

 

Wyjaśnienie trzeba zacząć od poznania Marii Montessori, włoskiej lekarki, która stworzyła system wychowywania dzieci zwany Metodą Montessori. Celem podejścia edukacyjnego Włoszki jest wszechstronny rozwój dzieci oparty o ich wnikliwa obserwację i dostosowywanie zabaw do poziomu i tempa właściwego dla dziecka - a wszystko po to, by maluch samodzielnie osiągał nowe umiejętności. Metoda Montessori zakłada troskę o rozwój intelektualny, fizyczny i duchowy dziecka a odpowiednio dobrane zabawki, zarówno te kupione jak i samodzielnie wykonane, będą ogromnym wsparciem. 

 

Co wyróżnia zabawki Montessori?

Przede wszystkim ich zadaniem jest zachęcanie dziecka do aktywności i zdobywania nowych umiejętności w sposób naturalny, niewymuszony. Pomoce stworzone w duchu Montessori dotyczą właściwie każdego obszaru - wspierają zarówno rozwój intelektualny, duchowy a także ruchowy - szczególnie z obszaru motoryki małej. Zazwyczaj są także wykonane z naturalnych surowców, takich jak drewno czy metal albo wręcz są bezpieczną imitacją prawdziwych przedmiotów z codziennego życia. Na rynku dostępnych jest mnóstwo zabawek i akcesoriów, które będą pomocne w prowadzeniu edukacji z wykorzystaniem tej metody. Oto kilka przykładów zabawek Montessori:

 

  • kształty i sortery - to chyba jeden z najbardziej rozbudowanych segmentów produktowych. Trwałe, wykonane z surowców naturalnych - zazwyczaj drewna - świetnie sprawdzą się w ćwiczeniach z zakresu motoryki małej. Np. kształty z firmy Viga, proste dopasowywanie elementów do odpowiednio przygotowanych miejsc. Bardzo fajnym rozwiązaniem są też sortery np. te w formie domku - który można wykorzystać także do innych zabaw - dzieci na pewno znajdą wiele zastosowań dla niego. 
  • puzzle i mozaiki - to kolejna, bardzo szeroka grupa zabawek do wykorzystania w zabawach w duchu Montessori. Mamy tu klasyczne puzzle obrazkowe i ciut trudniejsze wersje, jak np. puzzle w kształcie motyla. Ciekawe są również drewniane mozaiki dedykowane dla dzieci od 3 lat ze względu na drobne elementy. 
  • codzienne czynności - w założeniach Metody Montessori dzieci poznają świat, najbliższe otoczenie wraz z tym, co należy do codziennych obowiązków. Tu sprawdzą się pomoce uczące np. krojenia warzyw  czy sznurowania buta a także wszystkie przeplatanki, które pomagają ćwiczyć małe rączki. Fajną opcją jest nauka ubierania i rozbierania lalek czy misiów i decydowania o tym, kiedy jaki ubiór jest właściwy. 
  • klocki konstrukcyjne - zabawki nie muszą być plastikowe by dało się z nich tworzyć pojazdy, które można wprawić w ruch. Dla starszych dzieci świetną zabawą będzie budowa pojazdu, np. wozu policyjnego, czy karetki. Co więcej - zestawy pozwalają stworzyć kilka wersji auta - więc wyobraźnia dziecka nie zostaje w żaden sposób ograniczona. Można też zakupić zestaw klocków konstrukcyjnych z planszami, które z jednej strony podpowiedzą dziecku, jak je łączyć a z drugiej w żaden sposób nie ograniczą swobody tworzenia. 
  • klocki drewniane - klasyczny, duży zestaw klocków drewnianych to na pewno jedna z tych zabawek, która towarzyszyć będzie dziecku przez co najmniej kilka lat. Maluch wykorzysta je do budowy wież, zamków, labiryntów. Będzie ćwiczył chwyt szczypcowy, uczył się się rozumieć ciąg przyczynowo skutkowy. Zabawa w duchu Montessori będzie możliwa. Fajnie jak klocki będą kolorowe, z oznaczeniami np. cyferek i literek - wtedy będzie można je wykorzystać także do nauki. 
  • nauka - już wspomniana - może być taka najprostsza w poznawanie owoców, warzyw, literek - ale część zabawek Montessori służy jako pomoce edukacyjne. Jako przykład można wskazać zestawy przygotowane przez firmę Clementoni: Zabawa z cyferkami oraz Ciało ludzkie czy ...liczydło od Classic World. Świetnie sprawdzą się w edukacji domowej. 
  • tablice manipulacyjne - zazwyczaj składają się z kilku elementów, dzięki czemu aktywizują różne umiejętności dziecka. 

Powyższe przykłady pewnie wielu zaskoczą - nie każda zabawka musi posiadać oznaczenie Montessori by móc ją wykorzystać do zabawy zgodnej z założeniami idei. Możliwe, że wiele z nich już znajduje się w pokojach waszych dzieci :) To, co istotne w podejściu Montessori - to umiar. Wg Marii Montessori - dziecko nie potrzebuje mnóstwa zabawek o tej samej zasadzie działania - wystarczy jedna, która ćwiczy daną umiejętność. Dlatego przejrzyjcie, to co już wasze dzieci mają - a nowe dobierzcie tak, by dały szansę maluchom na rozwój swoich możliwości. 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit

infolinia:

infolinia: 632180600

» Informacje kontaktowe

więcej więcej
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium